POLSKIE KURSY 2021

Kurs został odwołany, odbędzie się w formie on-line. Szczegóły już wkrótce.

Drodzy Przyjaciele, 


dzięki błogosławieństwu buddów, mimo trudnych okoliczności, ten rok rozpoczął się bogactwem nowych możliwości. 
Biorąc pod uwagę aktualnie panujące warunki, odważnie planujemy kurs: Drubczo Lama Norbu Gjamtso w Darnkowie. 
Oby moc naszego pragnienia pogłębiania praktyki utorowała nam drogę i stworzyła sprzyjające temu okoliczności! 


Drubczo Lama NorbuGjamtso kurs „stacjonarny” tym razem, w Darnkowie. Prowadzącym nauczycielem będzie ponownie Khenpo Karma Wangyel. Tłumaczenie zapewni Andrzej Rybszleger. 

W kontekście praktyki w naszej linii sadhana Lama Norbu Gjamtso jest bardzo istotna. Każdy z wielkich tertonów odnajduje trzy główne skarby, tzw. la-dzog-thug sum. La– to nauki guru; dzog – nauki dzogpa czenpo, wielkiej kompletności; thug (thugdzie cienpo) – nauki Avalokiteśwary. W tradycji Peling do kategorii nauk lamy należą praktyki łagodnego guru (Lama Norbu Gjamtso) i gniewnego guru (Guru Dragpo). 


Lama Norbu Gjamtso, tłumaczony jako „Lama, ocean klejnotów”, to obszerny, składający się z dwóch wielkich tomów, cykl nauk. Można wejść na dharmiczną ścieżkę i przejść nią od samego początku aż do stanu buddy, praktykując tylko nauki z tego zbioru. Mamy tam praktyki wstępne (nyndro), praktyki zasadnicze/sadhany oraz nauki dzogczen. Są tam też dodatkowe instrukcje jak powstrzymać lub wywołać deszcz, jak budować domy, jak robić amulety, jak żyć, jak umierać, jak rozpoznawać dobrego partnera czy partnerkę. Tych nauk jest bardzo dużo, dlatego mówimy o tym zbiorze „Ocean”


Sadhana (czy też ledziang (tyb.): rytuał oczyszczenia karmy) Lama Norbu Gjamtso jest jedną z części tego cyklu. 
W mandali głównego bóstwa tej praktyki znajdziemy: w centrum – łagodnego Guru Rinpocze, poniżej – Hajagriwę, a powyżej -Pema Tötreng Tsala; jest tam też 8 manifestacji guru, strażnicy bram itd.- wszystko to w odniesieniu do psychofizycznych aspektów naszej egzystencji – czyli ciała, mowy i umysłu utożsamianych z bóstwem. 
 
W tradycji 3-letnich odosobnień Peling, zaczynamy praktykę właśnie od nyndro Lama Norbu Gjamtso. Potem, (po ukończeniu 100 000 powtórzeń każdej z części nyndro), przechodzimy do praktyki sadhany, zbierając określoną ilość mantr. Później, w zależności od rodzaju odosobnienia, przechodzimy do praktyk tsa-lung, praktyki dakini, kolejnych jidamów. Na końcu robi się praktyki dzogczen Kunzang Gongdu. 
 
W  naszej tradycji mamy 3 cykle dzogczen: ojca, matki oraz dziecka. Kunzang Gongdu – „Zjednoczenie intencji Samantabhadry”- to cykl dzogchen ojca. Longsel Sangła Ningczo- „Kwintesencja tajemnicy świetlistej przestrzeni”- to cykl dzogczen matki. Nime gju buczung – „Tantra małego dziecka”- krótkie, esencjonalne nauki w połączeniu z rdzennymi tantrami dzogczen – to skondensowany cykl dziecka. 
Sam Pema Lingpa najpierw praktykował Longsel Sangła Ningczo, dopiero później Kunzang Gongdu. Jeśli chodzi o nas, wg Gangtenga Rinpocze, cykl Kunzang Gongdu jest najbardziej pomocny i efektywny. 
 
Jeżeli chcielibyśmy rzetelnie podążać ścieżką praktyki w linii Peling, najlepiej zacząć od cyklu Lama Norbu Gjamtso – zrobić nyndro, potem praktykować sadhanę, a następnie przejść do dzogczen/Kunzang Gongdu. Ponieważ większość z nas wewnętrznie jest na ścieżce nagromadzenia, bez wielkiego zgromadzenia zasługi i pierwotnej mądrości nie ma możliwości, aby nauki i praktyki dzogczen pomogły nam tak, jak powinny. Dlatego właśnie tak wane jest gromadzenie zasługi i oczyszczanie splamień, dzięki praktykom takim jak Lama Norbu Gjamtso, praktyka kjerim, ofiarowanie tsogu itd. 

Podczas tego kursu otrzymamy inicjację Lama Norbu Gjamtso, nauczymy się tajników rytuału (np. robienia  torm), poznamy również sposób prowadzenia samej sadhany (komentarz do niej jest już przetłumaczony na język polski).  Kurs zostanie zwieńczony kilkudniową intensywną praktyką. 
Nie ma żadnych wymagań formalnych jeśli chodzi o uczestników tego kursu – byłoby dobrze, gdyby uczestnicy (również spoza naszej linii) mieli już schronienie buddyjskie. 


Kurs odbędzie się w dniach 28.08 – 05.09.  Koszt uczestnictwa w kursie to 430 zł. (plus koszty wyżywienia oraz noclegu w ośrodku- więcej informacji w formularzu zgłoszeniowym). 

Zapraszamy do  zgłaszania swojego uczestnictwa już teraz, za pośrednictwem  formularza  
Kurs odbędzie się w pięknym, znanym wielu z Was miejscu. Więcej informacji o nim znajdziecie na  stronie

Darowizny na uczestnictwo w kursach można przelewać na konto 
Yeshe Khorlo Polska 
49 1750 0012 0000 0000 2603 5961 

Kochani, Waszej uwadze polecamy również kursy zaplanowane przez nasz europejski  ośrodek  Pema Yang Dzong we Francji.  TUTAJ  znajdziecie program ośrodka  
– planowany jest m.in ”stacjonarny” kursu Khorde Ruszen. Wiele z tych nauk czy kursów będzie transmitowane on-line. 

Wkrótce jeszcze więcej szczegółów! :)