Gompa Drametse

Gompa Drametse Thegchog Namdrol Ugyen Choling

 

Założycielką klasztoru Drametse była Ani Choiten Zangmo, potomkini Pema Lingpy, popularnie nazywana „córką” Pema Lingpy. Samo słowo Drametse oznacza „szczyt bez wrogów”. Tak więc klasztor został postawiony na szczycie wolnym od wrogów.

Ani w rzeczywistości najprawdopodobniej była córką wnuka Pema Lingpy, ale co ważniejsze urzeczywistnioną praktykującą. Została wydana za mąż, jednakże zupełnie nie była zainteresowana światowymi, samsarycznymi przyjemnościami. W związku ze swoimi tendencjami udała się z bratem Kuenga Ningpo na pielgrzymkę do wschodniego Bhutanu, w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na praktykę dharmy.

Gompy Lhalunga Sungtrula Rinpocze Gompa DrametseSzukała miejsca grając na swojej muszli, która była relikwią należącą do jej rodziny. Przepowiednia mówiła, że właściwym miejscem na praktykowanie dharmy okaże się to, gdzie muszla zabrzmi czystym dźwiękiem. Tak więc Ani kontynuowała swoją podróż, próbując wielokrotnie gry na muszli. Jednak dopiero kiedy przybyła do Gompy Drupczu w Drametse jej instrument zagrał czysto.

Uzyskując niepodważalną wskazówkę, Ani Choiten Zangmo pozostała w tym miejscu, praktykując w jaskini Gompy Drubczu przez 13 lat. Praktykowała nauki z Term Pema Lingpy urzeczywistniając stan nie różny do bycia jak Pema Lingpa. Jej wytrwała praktyka przyniosła jej wielu oddanych uczniów, dla których była ona Rdzennym Guru. Ci właśnie oddani uczniowie podarowali Ani Choiten Zangpo i jej bratu ziemię z prośbą o wybudowanie na tym terenie klasztoru.

Tak powstała Gompa Drametse. Do dziś dnia jedną z relikwii przechowywanych w klasztorze jest muszla, na której Ani grała szukając swojego przeznaczenia, jak również stupa zawierająca jej ciało.