Pema Yang Dzong, Francja

Europejskie Centrum Pema Yang Dzong

 

Ośrodki Europejskie Pema Yang Dzong Yeshe Khorlo Polska

Stowarzyszenie Yeshe Khorlo Europa zostało utworzone w 1997 roku w Valempoulières (Jura Francuska), z inicjatywy Jego Eminencji Dziewiątego Gangtenga Tulku (Kunzang Rigdzin Pema Namgyala). W 1999 YK Europe za siedzibę obrał były obóz letni w Blye, który został ofiarowany Rinpocze na ten cel. Ceremonia inauguracyjna odbyła się 15 sierpnia 1999 r. Rinpocze nazwał miejsce „Pema Yang Dzong”: „Lotosowa Twierdza” (co odnosi się do Mistrza Padmasambhawy – Guru Rinpocze). Pełna nazwa Stowarzyszenia, to Yéshé Khorlo Péma Yang Dzong. Jego głównym celem jest przekazywanie duchowego dziedzictwa należącego do Guru Rinpocze (którego uważa się za Drugiego Buddę, co ma związek z przepowiednią udzieloną przez Buddę Gautamę).

Pierwsze nauki jakich Jego Eminencja Gangteng Tulku udzielił w Europie odbyły się w Annecy pod koniec 1987. Było to nauczanie Królewskiej Drogi – Dzogczen: nauki o przebudzeniu świadomości. Od tego czasu Yéshé Khorlo Pema Yang Dzong gości Rinpocze rokrocznie, przyczyniając się do propagowania nauk Wadżrajany. W kwietniu 2008 zainicjowany został cykl Guhyagarbhy (Tajemnej Sieci). W ciągu roku Stowarzyszenie organizuje również weekendowe nauczania pod kierunkiem Lamy – Rezydenta, którym jest Khenpo Karma Wangyal.

Ośrodki Europejskie Pema Yang Dzong Yeshe Khorlo PolskaNa terenie Pema Yang Dzong znajduje się:

  • Stupa z posągiem Padmasambhawy.
  • Świątynia (Gompa) oraz Domek lampek maślanych.
  • Centralny budynek, w którym na parterze mieści sie z jadalnia z kominkiem, kuchnia, sklepik, sekretariat i sanitariaty, a na piętrze kilka pokoi gościnnych (nadających się na odosobnienia), wyposażonych w mały aneks kuchenny oraz mieszkanie Rinpocze i Khenpo.
  • Budynek z dormitorium i sanitariatami.
  • Duże pole namiotowe.

Aby bliżej zapoznać się z programem ośrodka zapraszamy na stronę na Facebooku oraz stronę www.yeshekhorlo-pemayangdzong.com