Lhalung Sungtrul Rinpocze

Lhalung Sungtrul Rinpocze

 

Lhalung Sungtrul RinpoczeLhalung Sungtrul Rinpocze (Dzigtrel Kunzang Dordżi) jest XI inkarnacją w linii wielkich tertonów (odkrywców skarbów) Pema Lingpy. Urodził się w 1968 w rodzinie tertona Czangtrula Rinpocze, w Dolinie Czumi (Bumthang, Bhutan). Rok później został rozpoznany jako inkarnacja Pema Lingpy (sung – mowa, inkarnacja mowy) przez J.Św. Dudzioma Rinpocze, J. Św Dilgo Khyentse Rinpocze i J.Św. XVI Gyalła Karmapę.

Rozpoczęcie nauki

Mając siedem lat zaczął naukę w klasztorach Tharpaling i Tamszing. Jako dziesięciolatek podróżował po Bhutanie i Nepalu wraz z J.Św. Dilgo Khyentse Rinpocze. Następnie studiował w Rumtek Szedrup Czokorling (Sikkim, Indie), gdzie otrzymał od XVI Gyalła Karmapy – Rangdziunga Rigpei Dordże wang, lung i tri (przekazy mocy, ustne przekazy i instrukcje).

Lhalung Sungtrul Rinpocze

Tytuł magistra filozofii buddyjskiej uzyskał w klasztorze Namdroling (Mysore, Indie), po czym odbył ponad trzyletnie odosobnienie (lo sum choe sum) w centrum odosobnień Gangtey (Wangdue, Bhutan).

Klasztor Drametse

Obecnie Jego Eminencja Lhalung Sungtrul Rinpocze mieszka na stałe we wschodnim Bhutanie, w klasztorze Drametse (założonym w XVI w. przez Ani Czoten Zangmo, wnuczkę Pema Lingpy). Oddaje czas i energię ponad trzystu mnichom; przekazuje buddadharmę w Bhutanie i poza granicami kraju. Dla dobra wszystkich istot podjął się ważnego zadania zachowania historycznych klasztorów; angażuje swoje siły i środki w renowację  klasztoru Dremetse i rekonstrukcję pochodzącego z IX wieku Kenczosum Lakhang, które uległo zniszczeniu w pożarze w 2010.

Jego klasztor słynie z rytualnych tańców (cham).