Gompa Urgain Czieling, Peling Kinnaur

Gompa Urgain Czieling, Peling Kinnaur

Strona gompy

 

Gompa Urgain Czieling, Peling KinnaurKlasztor Urgain Czieling w Indiach jest projektem w budowie, zainicjowanym w stanie Himaczal Pradesz (Indie Północne) przez Jego Eminencję Gangtenga Tulku Rinpocze. Rinpocze odwiedział to miejsce po raz pierwszy w 2005 roku: są to wioski Leo, Czuling i Hango w górskim regionie Kinnaur. Lokalne społeczności mają wyjątkowy związek z naukami Pema Lingpy, zwłaszcza z Gangtengiem Tulku, ponieważ I Gangteng Tulku – Pema Trinley Tsel – udzielał tu przez pewien czas nauk. Od tamtej pory tradycja Pema Lingpy jest w tym regionie pieczołowicie chroniona i przekazywana z pokolenia na pokolenie przez świeckich praktykujących, tzw. ngagpów.

Gompa Urgain Czieling, Peling Kinnaur

Rinpoche zalecił budowę klasztoru w wiosce Leo, która stanowi centrum lokalnych praktyk. Region Kinnaur jest częścią Tybetu i ma z Tybetem silny związek religijny i kulturowy. Większość mieszkańców, to buddyści. Ofiarowali oni Gangtengowi Rinpocze ziemię pod budowę klasztoru. Powstał komitet ds. budowy, zarejestrowano Instytut Urgyen Czoling. Projekt obejmuje budowę świątyni, kwater dla mnichów, klas i pomieszczeń sanitarnych i kuchennych. Budowa trwa. Powstała również droga łącząca klasztor z regionem. Całość projektu wyceniono na 175 000 $.

Chętnych do wpłacenia cegiełki na ten wspaniały cel zapraszamy do kontaktu z Lopynem Pema Dziamtso (na zdjęciu): pemanegi92@gmail.com