Thomas Laird, Opowieść O Tybecie. Rozmowy Z Dalajlamą

Thomas Laird, Opowieść O Tybecie. Rozmowy Z Dalajlamą

Dom Wydawniczy Rebis, 2008
Przekład: Joanna Grabiak, Anna Zdziemborska
ISBN: 978-83-7510-128-7
Format: 150 x 225 mm
Liczba stron 512
Oprawa całopapierowa z obwolutą

Spojrzenie przywódcy Tybetańczyków na historię jego narodu i kraju

„Aby wiedzieć, jak żyć w przyszłości, trzeba zrozumieć przeszłość” – te słowa Dalajlamy stanowią najlepszy komentarz do Opowieści o Tybecie. Książka ta prezentuje osobiste spojrzenie przywódcy Tybetańczyków na historię jego narodu i kraju. Subiektywizm tej wizji sprawia, że wymyka się ona naukowej weryfikacji, za to wyłania się z niej barwny obraz Krainy Wiecznych Śniegów od czasów mitycznych po współczesność. Jego Świątobliwość snuje fascynującą opowieść o świecie wielkich buddyjskich mistrzów i bogatej tybetańskiej tradycji duchowej, wyjaśnia, jak powstała instytucja dalajlamy, opowiada o związkach Tybetu z Mongołami, imperium mandżurskim i wspólnej tybetańsko-chińskiej historii. Sięgając w nieraz bardzo odległą przeszłość swego wielowiekowego kraju, dotyka też palących współczesnych problemów.

T. Laird na podstawie rozmów z Dalajlamą opracował niezwykle interesującą i przystępnie napisaną książkę, która pozwala zgłębić zarówno tajemnice Tybetu, jak i tajniki osobowości przywódcy tego wyjątkowego kraju.

„Lektura tej niezwykłej opowieści XIV Dalajlamy o mitach i historii Tybetu, spisana przez Thomasa Lairda, to wspaniała nauka i ogromna przyjemność. Przekaz Jego Świątobliwości, wzbogacony opisami nieoficjalnych sytuacji towarzyszących rozmowom, staje się tu bardzo czytelny i wyrazisty”.

Peter Matthiessen, autor książki Śnieżna pantera, laureat National Book Award