Samsara

Samsara

reż. Pan Nalin

Francja/Indie/Niemcy/Włochy 2001; 145 min.

Film Samsara opowiada historię mnicha buddyjskiego, który odkrywa w sobie pragnienie poznania świata “zewnętrznego” i chęć podążania za bodzcami zmysłowymi. Tashi dochodzi do wniosku, że chce wejść w życie doczesne, zanim je na dobre odrzuci. W filmie mamy poszukiwania duchowe, wątek miłosny, sceny erotyczne, piękne widoki – całość tworzy spokojny, refleksyjny klimat i zostawia widza z otwartymi pytaniami i wolnością interpretacji tego co zobaczył.

Film kręcony był w prowincji Ladakh na północy Indii i przepełniony jest pięknymi górskimi krajobrazami (zdjęcia możecie zobaczyć na oficjalnej stronie filmu). Reżyser filmu Pan Nalin tworzy kolejny obraz, który ma ukazać się na przełomie 2006/7 i będzie zatytułowany “Dolina Kwiatów”. Nie wiem jeszcze czy będzie to ta dolina, o której pisał Swami Rama w “Żyjąc wsród Himalajskich Mistrzów”, ale czekam z niecierpliwością na ten film.

Czy warto wyrzekać się doczesności dla wyższego celu? Czy ma sens wchodzenie w zaspokajanie pożądań kiedy wciąż pojawiają się kolejne? Nie ma łatwych odpowiedzi.

(źródło: http://www.inspiruj.com)