Pema Lingpa

Przeszło 2500 lat temu Budda Siakjamuni przepowiedział, że po nim przyjdzie jeszcze potężniejszy Budda — urodzony w kwiecie lotosu. Ten „drugi Budda” znany jest jako Padmasambhawa — „Zrodzony z Lotosu”, albo po prostu jako Guru Rinpocze. To właśnie on w VIII i IX stuleciu wprowadził buddyzm tantryczny, zwany również „tajemną mantrą”, do Tybetu i Bhutanu.

Guru Rinpocze nie tylko nauczał w Bhutanie, ale również pobłogosławił ten kraj pozostawiwszy dla przyszłych pokoleń niezliczone Skarby Dharmy (tyb. terma), ukryte w górach, drzewach lub w strumieniach umysłu istot (tzw. termy umysłu). Skarby te miały zostać odkryte m.in. przez pięciu tertonów-królów. Spośród owych pięciu królów — odkrywców term, noszących imię „Lingpa”, Padma Lingpa (lub Pema Lingpa) reprezentuje kierunek zachodni, królestwo Buddy Amitabhy, uchodzi on bowiem za jego emanację. W przeróżnych wizerunkach mandali oświeconych istot z Akaniszthy — Czystej Krainy Amitabhy i Awalokiteśwary (tyb. Czenrezig), miejsce Pema Lingpy jest puste, ponieważ jako jedyny z tertonów-królów Guru Rinpocze ślubował przebywać w samsarze dla dobra istot aż do końca Ciemnego Wieku.

Pema Lingpa był inkarnacją niezwykłego świętego XIV stulecia — Longczenpy, zwanego również „Wszechwiedzącym”. Był również ostatnią inkarnacją tybetańskiej księżniczki Pemasal, którą przed wiekami Guru Rinpocze „zbudził” ze śmierci i której przekazał tajemną linię nauk dzogczen „Esencję Serca Dakiń” (tyb. Khandro Nyinghtik). Guru Rinpocze dał jej przekaz mocy, by w przyszłych żywotach mogła odkryć te nauki.

Pema Lingpa urodził sie w Bhutanie, żył i nauczał na przełomie XV i XVI stulecia w Tybecie i Bhutanie. W Bhutanie osiągnął urzeczywistnienie i odkrył wiele term. Uchodzi za opiekuna tego kraju. Zarówno w klasztorach, jak i wśród zwykłej ludności opowiada się wiele historii o śmiałych, bohaterskich czynach Pema Lingpy, mówiących jak odkrywał termy lub przeciwstawiał się sceptykom. Zgodnie z przepowiednią Padmasambhawy Pema Lingpa miał znaleźć 108 Skarbów Dharmy, jednakże z powodu przeciwnych okoliczności, odkrył jedynie 32 kompletne termy. Owe doskonale zachowane nauki tworzą aż do dziś w większości podstawy praktyki buddyjskiej w Bhutanie. Obecna rodzina królewska, jak również król Bhutanu to potomkowie Pema Lingpy. Był nim również Dalajlama VI. Trzy główne emanacje ciała, mowy i umysłu Pema Lingpy kontynuują rozpowszechnianie tej znamienitej linii w Bhutanie, a dzięki Gangtengowi Tulku Rinpocze, obecnej emanacji ciała Pema Lingpy — również na Zachodzie.