MILAREPA
MAGIK, MORDERCA, ŚWIĘTY
reż. Neten Chokling
Indie/Bhutan 2006; 90 min.
MILAREPA: MAGIK, MORDERCA, ŚWIĘTY to film o chciwości, zemście, demonach, magii i odkupieniu, zrealizowany przez Netena Choklinga – młodego mnicha z Bhutanu, uznanego za wcielenie Milarepy. To przypowieść o przezwyciężeniu pragnienia zemsty, pokazująca, że ścieżka do oświecenia jest dostępna dla wszystkich..
Neten Chokling, pełniący na codzień obowiązki przełożonego buddyjskiego klasztoru, stworzył film o niezwykłej wizualnej i duchowej sile. Z jednej strony baśniowy i magiczny, z drugiej – wiarygodnie oddający realia, w których żył Milarepa.
Film opowiada historię Milarepy, tybetańskiego poety i mistyka żyjącego na przełomie XI i XII wieku. W młodym wieku praktykował czarną magię, by dokonać zemsty na ludziach, którzy skrzywdzili jego rodzinę. Zwycięstwo nad wrogami nie przyniosło mu ani spokoju, ani satysfakcji, a jedynie cierpienie. Milarepa wszedł jednak na drogę oświecenia, stając się wielkim joginem i świętym czczonym przez Tybetańczyków po dziś dzień.
Powstanie pełnometrażowego, widowiskowego filmu o życiu Milarepy jest wielkim wydarzeniem dla Tybetańczyków na całym świecie, ponieważ buddyzm tybetański jest kręgosłupem tożsamości społeczeństwa, które jest wynarodowiane. Utrwalanie i rozpowszechnianie świętej historii Tybetu jest kluczowe dla zachowania tradycji zarówno w okupowanym Tybecie, jak i w diasporze tybetańskiej, której członkowie asymilują się w wielu kulturach na całym świecie. Historia Milarepy pozwala poznać najważniejsze dla Tybetańczyków wartości w oderwaniu od kontekstu współczesnej polityki, która zdominowała obraz ich kultury przekazywany w mediach. Dzieł o ponadczasowym wymiarze, skupionych na istocie wiary i tradycji Tybetańczyków, takich jak “MILAREPA”, powstaje bardzo niewiele i zasługują na szczególną uwagę.
SYNOPSIS
Urodzony w bogatej kupieckiej rodzinie Milarepa prowadził uprzywilejowane życie. Niestety wszystko się zmieniło, kiedy jego ojciec śmiertelnie zachorował. By nie stracić bogactwa i zabezpieczyć rodzinę ojciec wyznaczył swojego brata na opiekuna. Odtąd to on miał zarządzać majątkiem aż Milarepa się ożeni. Stało się inaczej, po śmierci ojca wuj przejął cały majątek, a pozostawieni bez pomocy i opieki Milarepa wraz z matką i młodszą siostrą żyli w nędzy jako służący wuja. Kiedy minęło kilka lat matka Milarepy zaprosiła mieszkańców wioski na niewielkie przyjęcie, na którym ogłosiła, że Milarepa jest już w odpowiednim wieku, by się ożenić. Wuj jednak odmówił oddania im majątku, a nikt z wioski nie stanął w obronie wdowy i jej dzieci, którzy musieli pogodzić się z okrutnym losem.
Upokorzona i zdesperowana kobieta nie poddała się i obmyśliła zemstę. W młodym Milarepie widziała nie tylko oddanego syna, ale i doskonałe narzędzie zemsty. Sprzedając resztki rodzinnych dóbr nakazała Milarepie, by udał się do czarnoksiężnika Yongtena Trogyala w celu zdobycia tajemnej wiedzy, potrzebnej do dokonania zemsty. Tak też się stało. Uzbrojony w magiczną siłę i towarzystwo demonów Milarepa rozpoczął zaklinanie, by zniszczyć dom wuja. Niestety, zginęło też wielu niewinnych ludzi. Podczas, gdy zemsta przyniosła jego matce radość, Milarepa cierpiał z powodu wyrzutów sumienia. Uciekając przed gniewem wieśniaków i ścigany przez dusze niewinnych zmarłych, ukrył się w małej buddyjskiej świątyni.
Zwycięstwo nad wrogami nie przyniosło mu ani spokoju, ani satysfakcji. W zamian nauczyło go, że zemsta nie jest właściwym rozwiązaniem i poprowadziło w dalszą drogę, by odnaleźć duchowego przewodnika, który pomoże mu wyzwolić się z cierpienia. Zwierzył się stróżowi świątyni, że jego wrogowie wciąż się odradzają i nie może zaznać spokoju. W odpowiedzi starszy człowiek dał mu radę:
Wrogowie powstają w twoim umyśle, by ich pokonać musisz zaprzestać negatywnych działań, kultywować pozytywne działanie i tak uspokoić umysł.
O FILMIE
MILAREPA to pierwszy film fabularny Netena Choklinga Rinpoche. W trakcie kręcenia filmu reżyser zaopiekował się około czterdziestoma młodymi, biednymi chłopcami, w większości sierotami, dając im wyżywienie i nocleg. Obiecał też, że kiedy zwrócą się zyski z filmu, wspomoże finansowo sieroty i mnichów. Na miejsce akcji filmu wybrał piękną, olśniewającą Dolinę Spiti, niedaleko granicy między Indiami i Tybetem, a w obsadzie znaleźli się m.in. mnisi z monasteru Pema Ewam Choegar Gyurmeling w Indiach i w Tybecie, dla których Chokling Rinpoche jest duchownym mistrzem.
Pomimo że wioska Spiti niewiele zmieniła się od setek lat, stworzenie XI-wiecznych realiów było nie lada wyzwaniem. By nadać jej autentyczności wypożyczono ubrania z lokalnych świątyń, jak i od mieszkańców Spiti, którzy również zagrali w Milarepie.
Mimo że film opowiada historię wielkiego tybetańskiego jogina i duchowego przywódcy, jednak w głębszej warstwie niesie przesłanie, że ścieżka, którą wybrał Milarepa jest dostępna dla każdego człowieka. Na tym polega uniwersalność, ponadczasowość losów Milarepy.
Krytycy zgodnie podkreślają, że najbardziej niezwykłe jest to, że buddyjski mnich, który nigdy wcześniej nie zajmował się reżyserią stworzył tak wspaniały film.
Na rok 2009 zaplanowana jest realizacja drugiej części filmu, której tematem będą dalsze losy Milarepy, przejście od wypełnionego zemstą człowieka do natchnionego świętego.
NETEN CHOKLING (reżyser)
Urodził się w 1973 roku w centralnym Bhutanie. Gdy miał 2 lata został rozpoznany przez wielu mistrzów jako reinkarnacja tybetańskiego jogina, Chongkyur Lingpa. Zamieszkał w hinduskiej świątyni i został ogłoszony czwartym wcieleniem wielkiego mistrza. W jednej ze świątyń, którą wybudował w poprzednim wcieleniu, odebrał podstawową wiedzę buddyjską i stał się duchowym przewodnikiem. W poprzednich reinkarnacjach Neten Chokling Rinpoche znany był z wielu dokonań we współpracy z Jamyang Khyentse Wangpo, mistrzem buddyjskim, który odegrał znaczącą rolę w odradzającym się buddyzmie w Tybecie. Obecną reinkarnajcą Jamyanga jest Dzongsar Jamyang Khyentse Rinpoche, którego filmy The Cup i Travelers and Magicians były dobrze przyjęte przez krytykę. Neten Chokling Rinpoche zagrał w obydwu tych filmach. Przyjaźń między dwoma mistrzami trwała przez wiele ich wcieleń. Fascynacja kinematografią zaczęła się u Netena po obejrzeniu filmu Bertollucciego Mały Budda.
(źródło: http://www.manana.pl)
Oficjalna strona filmu : http://www.milarepamovie.com