Lama Chimi Kinley

Lama Chimi Kinley urodził się w 1965 roku, w wiosce Pubmoshing w dystrykcie Lhuentse we wschodnim Bhutanie. Pierwszy buddyjski trening otrzymał od rodziny. Od najmłodszych lat odznaczał się niezwykłą wrażliwością i zainteresowaniem w dziedzinie buddyjskich nauk i rytuałów. Zanim zaczął uczęszczać do szkoły, najpierw nauczył się czytać modlitwy i recytować mantry od ojca, również wuj, który był lamą, nauczył go kilku prostych rytuałów i praktyk.

Po zakończeniu świeckiej edukacji na poziomie szkoły wyższej (dyplom w dziedzinie handlu w Sherubtse College w Bhutanie), udał się do Nyingma Institute w Kathmandu w Nepalu, aby studiować z Khenchen Rigzin Dorji i uzyskał dyplom z filozofii buddyjskiej.

Na początku lat 90tych spędził trzy lata w Japonii, gdzie nauczał buddyzmu wadżrajany w Tybetańskim Centrum Kultury w Tokio.

Lama Chhimi rozpoczął swoje pierwsze tradycyjne trzyletnie odosobnienie w Gangteng Kunzang Czoling Retreat Center w Bhutanie w 1996 r. i ukończył je w 1999 r.

Od lipca 2000 do grudnia 2005 r. Lama Chhimi był nauczycielem-rezydentem w ośrodku Yeshe Khorlo w Victorii, w British Columbii w Kanadzie, założonym przez J. Św. Gangtenga Tulku Rinpocze. W tym okresie Lama Chhimi odwiedzał również Europę, Amerykę Południową, Tajwan i Singapur, aby nauczać i prowadzić odosobnienia zwłaszcza w linii Pema Lingpy. Lama Chhimi udziela nauk w języku angielskim.

W 2006 r. Lama Chhimi powrócił do Bhutanu, aby odbyć drugie 3-letnie odosobnienie w odległej i ukrytej dolinie Guru Rinpocze znanej jako Aja Nye. Był w tym czasie także mistrzem odosobnienia dla dziewięciu innych joginów. Program odosobnienia został zrealizowany w listopadzie 2009 roku.

Oprócz nauk i inicjacji otrzymanych od swego rdzennego nauczyciela J. Św. Gangtenga Tulku Rinpocze, Lama Chhimi otrzymał także wiele ważnych inicjacji, przekazów i nauki z J. Św. Penora Rinpocze, J.Św. Dilgo Khyentse Rinpocze, J. E. Khenchen Rigzin Dorji Rinpocze, J. E. Namkhai Nyingpo Rinpocze itd.

 

Pokładając silną wiarę w praktyce, Lama Chhimi spędza tyle czasu, ile to tylko możliwe na odosobnieniach w pustelni w Himalajach. Szczerym życzeniem lamy Chhimi jest poświęcenie życia praktyce, aby w ten sposób podążać za przykładem wielkich mistrzów.

 

W samotności, siedzibie dawnych mistrzów,
zawsze przebywając w górskich pustelniach,
utrzymując przytomność i wyrażając modlitwy życzeń,
Obym podtrzymał tradycję linii praktyki!

(z modlitwy wielkich mistrzów przeszłości)