Bodhi- nr 3 // Dharma poza słowami

Instytut Marpy, 2009

DHARMA POZA SŁOWAMI
Przenoszenie Nauk Buddy na Wschód

•MISTRZ ZEN SUENG SAHN
•THUBTEN CHODRON
•KHENPO CULTRIM GJAMCO RINPOCZE
•DZOGCZEN PONLOP RINPOCZE
•ROB PREECE

W tym wydaniu „Dharmy poza słowami” został przedstawiony w „Bodhi” trzeci odcinek całorocznych obchodów 2550 rocznicy życia i nauczania Buddy Śakjamuniego.

Nauki Buddy Śakjamuniego rozprzestrzeniły się z jego rodzinnych Indii na Wschód, przechodząc na początku do sąsiednich krajów południowo-wschodniej Azji, gdzie powstała tradycja buddyzmu therawady. Następnie została rozpowszechniona przez indyjskich misjonarzy w Chinach, gdzie spotkała się i zaadaptowała do starej tradycji filozofii i kultury konfucjanizmu i taoizmu. Buddyzm ustanowiony na Wschodzie opierał się na sutrach mahajany, podkreślających głęboki pogląd pustki i oświecony potencjał natury buddy jako ostatecznej wrodzonej natury wszystkich czujących istot. Tradycja mahajany rozprzestrzeniła się z Chin do Korei i Japonii.

Z wielu linii buddyjskich rozwijanych przez stulecia w tym rozległym regionie najbardziej znaną i praktykowaną na Zachodzie jest ch’an, która w Japonii zwana jest zen. Tradycja zen podkreśla praktykę siedzącej medytacji i nagłe oświecenie – bezpośrednie urzeczywistnienie natury buddy, w chwili kiedy ustaje konceptualny umysł.

Mistrz prowadzi uczniów do tego stanu ustania metodami dokładnie odwrotnymi do logiki, krzyżując szyki logiczne myślącemu umysłowi. Jako że mądrość Buddy nie może być pokazana czy uchwycona poprzez konwencjonalne formuły, tradycja zen bogata jest w opowiadania, poezję i sztukę, które są wyzwaniem i zaskoczeniem dla umysłu, kierując go do odkrycia własnej prawdziwej natury.

Więcej informacji – www.marpa.pl