Wizyta J.Św.Gangtenga Tulku Rinpocze w Szczecinie, 4–7 czerwiec 2007 r.

J.E. Gangteng Rinpocze jest IX inkarnacją wielkiego tertona Pema Lingpy będącego czwartym Wielkim Królem Tertonem w tradycji Ningmapy tybetańskiego buddyzmu. Wizytę zainicjował i zorganizował pan Krzysztof Trembaczowski uczeń Rinpocze.

W Szczecinie J.E. Gangteng Rinpocze był goszczony przez Misję Buddyjską w Polsce świątyni Sainboin – Trzech Klejnotów oraz przez pana Tomasza Szczygielskiego reprezentującego Instytut Marpy w Polsce.

W dniu 4 czerwca J.E. Gangteng Rinpocze przyjechał do Szczecina samochodem z Berlina we wczesnych godzinach popołudniowych do domu pana Tomasza Szczygielskiego, gdzie zjadł obiad w towarzystwie mnicha asystenta, tłumacza oraz organizatorów spotkania. Tego samego dnia o godzinie 17.00 odbył się wykład Rinpocze w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, która posiada jedną z obszerniejszych bibliotek buddyjskich w Europie na temat „Tradycja Dzogczen w kontekście innych szkół buddyzmu tybetańskiego”. Wykład odbył się w ramach programu Książnicy Pomorskiej nazywanego Academia Buddhica, na który składają się cykliczne spotkania zarówno z nauczycielami buddyjskimi jak i z naukowcami buddologami. Przed wykładem Rinpocze odwiedził bibliotekę buddyjską i przekazał jej tybetańskie teksty na temat „Historii buddyzmu w Bhutanie” oraz „Biografię Guru Rinpocze”.

Od 5 do 7 czerwca dwa razy dziennie o godzinie 9.00 rano i 17.00 odbywały się wykłady w świątyni Sanboin przy ul. Ks. Bogusława 3. Tematem kursu było przedstawienie dziewięciu jan — wozów zgodnie z klasyfikacją przyjętą w szkole ningmapa. Dziewięć jan jest klasyfikacją wszystkich nauk buddyjskich, od podstawowego poziomu śrawakajany do najwyższego wozu atijogi.

7 czerwca po południu miała miejsce inicjacja Amitajusa Buddhy — Buddhy Długiego Życia wraz z tsogiem — ganapudżą, ofiarowaniem.

8 czerwca J.E. Gangteng Tulku Rinpocze opuścił Szczecin z lotniska Goleniów i udał się z wizytą do Warszawy, gdzie poprowadził następny kurs oraz inicjację.

Rinpocze wywarł duże wrażenia na uczestnikach kursu, wśród których wielu po raz pierwszy miało okazję spotkać nauczyciela buddyzmu tybetańskiego. Wiele osób zainteresowało się praktyką ningmapy w tradycji Pema Lingpy. Również wiele osób otrzymało lung — pozwolenie, na rozpoczęcie szczególnej praktyki ningmapów — nyndro. Około 8-9 osób przyjęło Schronienie buddyjskie od Rinpocze. Na ostatniej kolacji w domu pana Tomasza Szczygielskiego, gdzie J.E. Gangteng Tulku Rinpocze nocował, wyraziliśmy prośbę i pragnienie by okazał nam wszystkim współczucie i przyjeżdżał do Polski regularnie. W ten sposób mamy nadzieję, że wiele osób będzie mogło praktykować Dharmę pod kierunkiem tego niezwykle skromnego człowieka, będącego jednocześnie wielkim nauczycielem Dharmy Buddy.

Kanzen